Něco málo z historie
Slezské Pavlovice patří mezi nejsevernější obce Moravskoslezského kraje. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267 a to konkrétně v listině Bruna ze Schauenburku. Původní osídlení však sahá až do starší doby bronzové, neboť jsou zde důkazy nalezených střepů z nádob pocházejících z této doby. Slezské Pavlovice vznikaly také z původní obce Závsí, která se nacházela jižněji od současné polohy obce směrem na Osoblahu.Původně byla obec obývána německým obyvatelstvem a nesla název Německé Pavlovice (Deutschpaulowitz). Po poválečném odsunu Němců byla roku 1947 přejmenována na svůj současný název.
Současné Slezské Pavlovice
Slezské Pavlovice jsou místem, kde přetrvává správná vesnická atmosféra, v okolí nedotčené přírody a čistého vzduchu. I přesto, že jsou na mapách často opomíjeným místem, mohou Slezské Pavlovice nabídnou spoustu krásných míst k vidění. Dominantou vesnice je novogotický kostel sv. Ondřeje, který stojí po boku s budovou bývalé obecné školy z roku 1908, poté mateřské školky a v současné době Obecního úřadu. V samotném centru obce se nachází pozdně barokní šlechtická usedlost ze 3. čtvrtiny 18. století, socha sv. Jana Nepomuckého z 2 pol. 18. století nebo pomník věnovaný obětem první světové války. Obcí protéká Pavlovický potok, který jižně od obce ústí do řeky Prudnik. V okolí se nachází přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník a přírodní rezervace Džungle. Na Osoblažsku si přijdou na své nejen turisté, kteří mohou obdivovat divoký ráz osoblažské krajiny, ale také odborníci z řad ornitologů a botaniků, kteří zde mohou studovat bohatou faunu a flóru, která je pro tuto oblast specifická.
A kde nás najdete? GPS: 50.3120839N, 17.7029622E
Obec Slezské Pavlovice leží v Severomoravském kraji, okrese Bruntál. Území obce Slezské Pavlovice se nachází v Osoblažském výběžku a ze tří stran je obec obklopena státní hranicí s Polskem. Obec se nachází 5 km severně od Osoblahy, 24 km od Města Albrechtic, 37 km od Krnova. Je to malá víska o rozloze 60,63 km² v nadmořské výšce 200 m.
Vlastní samospráva obce vznikla v roce 1990. V obci žije přibližně 60 rodin a od roku 1950 se počet obyvatel pohybuje od 230 do 220. V současné době se počet obyvatel pohybuje kolem 222.
Obyvatelé této malé obce mají k dispozici také veřejnou knihovnu, klubovnu Klub Džungle, která slouží jako zázemí pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Prostory jsou dětem k dispozici pro kreativní tvoření, hraní her, ale také se zde pořádají různé přednášky na cestopisné či vzdělávací témata nebo se zde pořádají pravidelné akce jako Masopustní průvod, Vynášení Morény, Noc s Andersenem, malování velikonoční kraslic, Mikuláš či vánoční jarmark. Kulturně společenský život v obci obohacuje také sdružení Český svaz žen, či fotbalový klub TJ Sokol. Nachází se zde také hospůdka Cykloklub, kde mohou místní i přespolní docházet nejen za občerstvením, ale také zahrát karty, pingpong nebo jen tak si zazpívat u kytar.
Slezské Pavlovice se mohou zdát jako obec, kterou bychom mohli nazvat jako bohem zapomenutou. Přesto je to krásné místo vhodné pro odpočinek, sportovní i turistické vyžití s nádhernou přírodou a čistým ovzduším.
Znak obce
Znak obce Slezské Pavlovice představuje černého jednorožce ve zlatém štítě, ležícího na červené kouli se stříbrnou lilií. Lilie je převzata ze starých pečetních znamení Slezských Pavlovic z let 1743 a 1796 a figurka jednorožce je převzata z erbu rodu Mattencloit, jenž držel panství Německé Pavlovice od roku 1766 a zbudoval zde pozdně barokní zámek. Barvy znaku – zlatá, černá a červená – patří mezi symbolické barvy Slezska.
Fotogalerie: součastnost a historie